Říjen 2012

Vajíčka, za jakých podmínek je slepice snášejí?

12. října 2012 v 15:06 zvířata
Vajíčka jsou označená číslem, podle toho, za jakých podmínek je slepice snášejí. Vím, na vajíčkách je více čísel, ale to první, je vždy číslo podmínek. Přesnější přehled:

0
Slepice si žijí naprosto příjemě. Jsou na pastvinách, mají čerstvé žrádlo, travnatý výběh s vodou, ty nejlepší podmínky. Tyto slepičí farmy mají ekologické stanice a firmy.

1.
Slepice mají výběh, ale jsou zaveřné v hale s podmínkaimi, jaké můžete vidět na obrázku.
2
Slepice jsou v obrovské hale, namačkané jedna na druhou, těžko se pohybují a jsou zbytečně stresované.

3.
Nejhorší možnost jaká existuje. Slepice je celý svůj život narvaná a zavřená v jedné malé kleci, která se velikostí rovná papíru A4, což je skoro menší než samotná slepice. Takže je utísněná v kleci, která je ještě menší než ona a celý život v ní má jen sedět , propadávají jí prsty mezi mřížkami a přitom má snášet vejce?


Možná se vá tohle líbí, ale mně tedy ne. Tyhle obrázky by vám mohli pomoct se do těch chudinek vžít:Dole pod nimi se pohybují držáčky na které padají nakladená vajíčka a odvážejí je do balíren:

Snažte se kupovat vajjíčka, s prvním číslem 0-2, alespoň tu dvojku. 3, to je týrání. Za těchto podmínek mají slepičky snášet vejce, která mi pak jíme a ani netušme, že kvůli tomu troí nějaké zvíře. Prosím, pomoste.Tady na tomhle obrzku vidíte že vajíčko je z podmínek 2

Na tomhle že 3

Jenže problém je i v cenách. Ty nejvýhodnější vajíčka, což jsou označená nulou, jsou také nejdražší. To už si pak musíte rozmyslet sami. Ale když, tak alespoň značka 2. Copak vy byste dokázali žít, jak tadyhle ty slepice?

Jak číst jejich značení

Strojově tištěné (většinou červené) označení vajec zní například takto: 3 - CZ - 5351. První číslo značí typ chovu, druhé zemi původu, třetí číslo hospodářství.
Chov slepic
0 - ekologocký chov
1 - volný výběh
2 - chov na podestýlce(v halách)
3 - klecový chov
Původ vajec
CZ - Česká republika
DE - Německo
PL - Polsko
LT - Litva
NL - Nizozemsko
atd.

Třiďte odpad

12. října 2012 v 14:42
Víte, proč třídit odpad? Např. Když netřídíte odpad, zatěžujete tím životní prostředí. Proč se kácejí lesy? Kvůli vysoké poptávce po dřevě, papíru a kvůli úrodné půdě. Víte např. že každé 2 sekundy mizí plochy deštných pralesů o velikosti fotbalového hřiště? Taky víte že z deštných pralesů se odpařuje voda a vznikají mračna, ze kterých pak prší, máme pitnou vodu? Že pokud se nepřestanou kácet, nebude pro nás voda? Že kácení lesů působí značně na zvířata, která mají stre a nejsou potom schopná se rozmnožovat? Jeden z důvodů proč třídit odpad! Když třídíte odpad, asi si pod tím představíte kontejnery tří barev:zelená, modrá a žlutá. To ano. Dám vám sem názornou ukázku,

Proč třídit plasty?

Plasty se rozkládají někoik let a tím že dopijeme ondrášovku a petku hodíme do trávy v klidu jdeme dál, tím si moc nepomůžeme. Že sníme obnbón a papírek necháme ležet v trávě, tím taky ne. A tím, že dokouříme a cigaretu ze které se ještě čudí hodíme na zem, tím snad ano? Když naházíte všechny plasty do kontejneru na plasty, popeláři pak plasty vyvezou a všechny odvezou do tovrány, kde se zreciklují. Co z toho pak je? Z takové petky se pak třeba vyrobí pláštěnka, nebo igelitový pytlík. Z několika petek. Všechny plasty z kontejnerů končí v továrnách, kde se z nich vyrábějí věco které můžete znovu použít. Když ale odpad třídit nebudete, zatěžujete životní prostředí. Když necháte ležet petku jeden den v trávě, další týdny kolem ní chodíte a pořád tam leží, dokud ji prostě někdo nevyhodí. Řekněte, udělá vám něco, když vymete pytel, rukavice a půjdete sbírat ven odpad, který tam nějací neschopní lidé necahli? Myslím, že vám to neudělá ani škrábanec. Víte, když to takhle půjde dál, svět se zničí. Lidé svou planetu budou dál zamořovat a zamořovat a všechno jen kvůli své nenasytnosti ničit, až pak fakt nevím co bude. A nechci se toho dožít. 1. tříděním ušetříme výrobním materiálem, když se bude vyrábět z použitého
2. nebudeme zatěžovat přírodu. Ona si s tím sama prostě neporadí, my jí musíme pomoct!

Proč třídit papír?

Víte např. že z použitého papru, který vyhazujete do kontejnerů, se pak dá vyrobit opět něco jiného? Z takové spousty papíru, se pak dělají kartonové krabice, nebo třeba krabice na vajíčka
Takže když budete třídit papír, budete šetřit výrobním materiálem a také:
2.Ušetříte stroy. Víte vůbec z čeho papír je? Ze stromu. Ročně se musí pokácet několik tisíc stromů, kvůli poptávce papíru, který se ze stromového dřeva vyrábí.

Jak zabránit kácení lesů?

Než si koupíte dřevěný nábytek, přečtěte si raději, z čeho je vyrobený, Například z Mahagonového dřeva, nebo z bambusu, to byste kupovat neměli. Víte ale proč? Je vyroben právě z takových stromů, kterým je přez 2000 let a rostou v amazonii. Kácí se právě kvůli poptávce na dřevu. Když to lidi kupujou, dělníci pak musejí kácet další stromy a drancovat lesy, aby se vyrobilo další dřevo a prodalo se. Tím že to kupujete, to jen podporujete. Pak se budete divit, až nebudeme mít pitnou vodu a bude docházet kyslík a planeta bude umírat.


Tomuhle všemu se dá zabránit dvěma slovy:

TŘÍDĚNÍ ODPADU!