Týrání medvědů

21. července 2011 v 12:30 | Eli |  zvířata
Ještě před pár lety jste mohli běžně v indických ulicích potkat medvěda, který pro pobavení tančí na zadních, předvádí hru na kytaru, buší do bubnů nebo dokonce kouří. A to vše pro pár drobných. To už je dnes minulostí.
Snad poslední takový "tančící medvěd" teď našel azyl v záchranném centru. O svobodu vzácných šelem se postarali po letech úsilí ochránci přírody za pomoci indické vlády. Skončila tak staletá tradice týrání stovky nevinných zvířat, se kterou začali v Indii už v 16. století cikáni, kteří odchytávali mláďata huňáčů ve volné přírodě. Novým bydlištěm týraných zvířat jsou teď záchranná centra pro medvědy, do volné přírody se už ale nepodívají, protože by bez zubů, drápů a neznalosti technik přežití zahynuli.
TÝRÁNÍ ŽIVÝCH MEDVĚDŮ PRO ODEBÍRÁNÍ ŽLUČI
"Nezáleží až tak na metodě; odebírání žluči žijícím medvědům má závažné dopady na welfare a zdravotní stav zvířat," řekl Dave Eastham, vedoucí kampaní WSPA.
"Metoda odebírání žluči, v současné době obhajovaná čínskou vládou- takzvaná 'free dripping' (samovolné odkapávání) - může vést k vážnému utrpení; odebírání prováděné několikrát denně vede k psychickému trauma, hrozí vysoké riziko infekcí a dokonce smrt. I kdyby jen na poli welfare zvířat trvá WSPA na tom, aby čínská vláda znovu uvážila svůj postoj k praktikám medvědích farem v Číně."
Doktor Jidong Wu, president Asociace tradiční čínské medicíny vyvracuje, že by neexistovaly žádné alternativy pro medvědí žluč, jak tvrdí farmáři. Dodává: "Tvrzení, že medvědí žluč je v čínské tradiční medicíně nenahraditelná je chybné. Existuje nespočet přírodních bylinných ingrediencí které se běžně používají za stejných podmínek".
Zpráva vydaná WSPA koncem roku 2005 poukazuje na více než 40 takových náhražek medvědí žluči. Mimoto, žluč z medvědů se používá nejen v esenciální medicíně, ale i, a v mimořádně velkém množství, i v produktech drogérie, jako jsou šampony nebo pleťová tonika, z nichž ani jediný nehraje roli v tradiční medicíně.
Spotřeba medvědí žluči v Číně byla před zavedením chovu medvědů přibližně kolem 500 kil ročně. Dnes je to čtrnáctkrát více.
Od začátku r. 2005 WSPA spolupracuje s vietnamskou vládou, která poté jako reakci na světové znepokojení nad trýzněním zvířat a na vážné hrozby pro zachování divoké populace medvědů přijala významné rozhodnutí zastavit všechny medvědí farmy.
  • Na 200 farmách je takto drženo přes 7000 medvědů
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 zdravy-prirody zdravy-prirody | 21. července 2011 v 12:33 | Reagovat

Lidé si myslí že můžou všechno a dělají si s přírodou co chcou!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama