Co je ozonová díra?

8. června 2011 v 16:20 | Eli |  Ostatní
Ozonová díra je označení pro oblast stratosféry s oslabenou vrstvou ozonu.

Vznik ozonové díry
Od roku 1930 jsou vyráběny halogenované uhlovodíky (freony), které jsou použity v chladicích a hnacích médiích, v aerosolech, nadouvadlech, hasicích přístrojích a čisticích prostředcích. V roce 1974 byla poprvé vyslovena hypotéza (která se později potvrdila[zdroj?]), že freony, ač mnohdy několikrát těžší než vzduch, pronikají do stratosféry (10 až 50 km nad povrch Země), kde se z nich odštěpuje chlór a fluor, které se podílejí na katalytickém rozkladu ozonu. Snižují tak obsah ozonu ve stratosféře. Ozonová vrstva absorbuje část ultrafialového záření (280-320 nm), které má nepříznivé účinky na život na Zemi.


Důsledky ozonové díry
Zeslabená vrstva ozonu představuje větší pravděpodobnost průniku UV-B a UV-C záření, které je karcinogenní. U lidí a zvířat může zvýšená intenzita UV záření způsobit poškození zraku, vyvolat rakovinu kůže a snížení imunity. U rostlin včetně mořského fytoplanktonu snížený růst a sníženou odolnost vůči škůdcům.

Současný stav
Průmyslové země ukončily výrobu freonů v roce 1996; Evropská unie již v roce 1994. Jako náhrady jsou používány propan-butan, amoniak, voda, kyselina citrónová. Rozvojové země by měly ukončit produkci freonů do roku 2010. V letech 19861994 stoupla však jejich produkce o třetinu.[zdroj?]
Na jaře roku 2011 zpozorovala a změřila družice Envisat v rámci projektu OMI ozónový úbytek nad Arktidou (Špicberky, Skandinávský poloostrov a široké okolí, výrazně zasahující i do evropského kontinentu).[1]


Tak tomuhle já říkám ubližování planetě. Mělo by se s tím něco udělat, akorát problém je v tom, že nikdo s tím nic UDĚLAT NECHCE! Nikdo nechce POMOCT! Nikdo proti tomu NEPROTESTUJE! Nikdo to KÁCENÍ NECHCE ZASTAVIT! Všichni jsou pitomí. To je můj názor. My se prostě neumíme odvděčit. Dostali jsme svolení tuto planetu obydlovat a žít tu, ale povolení planetu ničit jsme teda od nikoho nedostali! Mužeme tady žít, brát si životy zvířat abychom měli maso, můžeme stavět silnice abychom měli kde jezdit, můžeme všechno a jak se za to planetě odvděčujeme?! Příroda nás obdarovává jídlem a vodou k pití. Ovocem a zvířaty na maso. My dary od přírody přijímáme, ale myslím že toho chceme trochu moc! Nemůžeme chtít všechno! Chceme jídlo, pití, a chceme také dřevo ze starých stromů, které jsou staré, jako tahle planeta. Nemyslíte že toho chceme opravdu moc a že to přeháníme?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lukasek. Lukasek. | 1. července 2011 v 12:46 | Reagovat

No, nevím, jestli je to pravda. Třeba já si nemyslím že plyny a výfuky z aut škodí ozonovému plášti planety.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama